Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4, LPDDR6 RAM Desteği Sunabilir

LPDDR6’nin bu yılın sonuna doğru tamamlanması ile Qualcomm, MediaTek ve Apple gibi birçok telefon üreticisinin bu teknolojiyi gelecekteki telefonlarına entegre edeceğinin sinyalini veriyor. Son iddialar ise, Snapdragon 8 Gen 4 için LPDDR6 RAM desteğinin tüm rakiplerden önde olacağı yönünde.

Daha hızlı ve daha verimli bellek talebi, yakında akıllı telefon ve yonga seti üreticileri arasında yaygınlaşacak ve bu da onların kapsamlı cihaz içi yapay zeka modellerini çalıştırmasına olanak tanıyacak. Daha önceki bir rapor, gelecekteki telefonların bu modelleri çalıştırmak için en az 20 GB RAM gerektireceğini tahmin ediyordu; LPDDR6 muhtemelen performans darboğazı yaratmayacak şekilde artırılmış bir bant genişliği sağlıyor.

Bu, şirketin Snapdragon 8 Gen 3’ün tıpkı Dimensity 9300 gibi LPDDR5T için doğrulanmış olması nedeniyle mümkün olabilir ancak bu belleği cihazlarında kullanmak üzere kaynaklamak akıllı telefon üreticilerinin sorumluluğunda. Kısacası Snapdragon 8 Gen 4’ün LPDDR6 desteği alması mümkün ancak son kararı vermek Qualcomm’un iş ortaklarına kalacak.

LPDDR6’nın maksimum bant genişliği henüz tartışılmadı ancak LPDDR5T’nin maksimum 9,6 Gbps çalışma hızına sahip olduğu göz önüne alındığında, yeni neslin daha hızlı olacağını hemen varsayabiliriz. LPDDR6 teknolojisinin 2025 yılının ikinci yarısında benimseneceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x