CHP’li Tanrıkulu: Kobanê siyasi intikam davası, Demirtaş rehine

CHP Diyarbakır ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Selahattin Demirtaş ve tutuklu siyasetçilerin siyasi rehine olduğunu belirterek, “ Kobanê davası bir siyasi intikam davasıdır” dedi.’

‘KÜRT MESELESİNİN SİYASİ REHİNELERİ…’

TBMM’de bugün yaptığı konuşmada, Türkiye’deki her davanın hukuki kaygılarla açılamayacağını belirterek, yakın süreçte açılan bazı davaların siyasi kaygılar içerdiğini söyledi. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı Kobanê davasına dikkat çeken Tanrıkulu, “Kendi tarihimizden biliyoruz ki, Türkiye’de her dava hukuki kaygılarla açılmaz ve yakın tarihimizden de biliyoruz ki, bazı davalar siyasi kaygılarla açılır. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, ki bu kürsülerde Milletvekilliği yapmışlardı, yargılandığı bu dava bir siyasi davadır, hatta bir siyasi intikam davasıdır. Kendileri tutukludur ama bana göre tutuklu değiller, bir Mahkeme tarafından verilmiş bir karar olsa bile bu arkadaşlarımız, bu dostlarımız bir siyasi rehinedir. Kürt meselesinin bir siyasi rehinesi olarak bir mahkeme kararı ile cezaevinde tutulmaktalar” dedi.

‘BEN DE CANLI OLARAK DİNLEDİM’

Neden bunları söylüyorum? 6 Ekim 2014 tarihinde Sayın Erdoğan, Kilis’te konuştuğu zaman ben de kendisini canlı dinledim. O zaman da milletvekiliydim, hukukçuydum, bu Cumhuriyetin yurttaşıydım ama aynı zamanda Kobane’de yaşayan yurttaşlarla aynı kimliğe sahip bir Kürt’üm. Sayın Erdoğan’ın ‘Kobane düştü, düşecek’ dediği sözleri ve kullandığı ifade, yüzündeki ifade bir yurttaş olarak, bir milletvekili ve bir Kürt olarak beni son derece rencide etti, beni üzdü birçok Kürt’ü üzdüğü gibi. Tam da bu nedenledir ki o zaman Halkların Demokrasi Partisi akşam MYK bildirisiyle bir ‘tweet’ attı, o tweeti de aynı zaman diliminde inceledim.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu tweetle ilgili olarak verdiği karar var: Hangi illiyet bağını kuruyorsunuz diye… Bu bir siyasi intikam davasıdır, bir tweetten 52 tane idam istenemez, bir tweetten bu kadar çok siyasetçi bu kadar ağır cezalarla karşı karşıya kalamaz. Bunun farkında olun sadece ve size şunu söyleyeyim, kullanışlı yargı mensuplarından vazgeçin. Bu iddianameyi yazdığı zaman da Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olan şahsın neler yaptığını biliyorsunuz, çete iddianamelerinde adları geçti, bunları kullandınız, böyle hukuk dışı iddianameler yazdınız ama tarih sizden bu dava nedeniyle hesap soracak ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bu dava bir sabıka kaydı olarak, Kürt meselesi bakımından da bir sabıka kaydı olarak, ağır bir sabıka kaydı olarak burada yazılacak; bundan emin olabilirsiniz. O nedenle, biraz sonra kaldıracağınız her el, aynı zamanda burada kaldırılan her el sizlerin de tarihine bir sabıka kaydı olarak yazılacaktır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x