Beyaz Saç Koparılırsa Yerine Daha Fazla Beyaz Saç Çıkar mı?

Saçlarımızla ilgili çok sayıda yaygın inanış bulunmakta. Bazı zamanlar, dert ve keder nedeniyle bir gecede simsiyah saçların beyazlaşabileceğine inanıldığı gibi, yaygın olan bir diğer inanışta ise beyazlayan saç tellerini koparmanın, diğer saçların da daha hızlı şekilde beyaza dönüşmesine neden olduğu söylenilir.

Bilim insanlarına göre bu inanış, tamamen bir safsatadan ibaret…

Saçların anatomik yapısını inceleyen bilim insanları, kafamızdaki saçların her birinin, kendilerine ait kıl kökleri tarafından üretildiğini kanıtlamış durumda.

Bir başka deyişle, herhangi bir saç teli üzerinde yapacağımız değişiklik, diğer saç tellerine herhangi bir etkide bulunamıyor. Bu nedenle beyazlamış bir saç telini koparmanın, diğer kıllar üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açması mümkün değil.

NEDEN SAÇLARIN KOPARILDIĞINDA BEYAZLAŞACAĞINA İNANILIR?

Hatalı olan bu yaygın inanışın yayılma nedeni ise, halihazırda saçları beyazlamaya başlayan insanların, tam da bu sırada beyaz saç tellerini koparmaya başlıyor olmasına dayanıyor. Yani bu insanların saçlarını koparmasalar bile hızla beyazlayacak olan saçları, saç tellerinin koparılması nedeniyle sanki beyazlamanın nedeni ‘bu’ hareketmiş gibi anlatılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x